SON YAZILAR:

İlginç Tasarımlar

Saç

Kıyafet

20 Kasım 2015 Cuma

Eski Sabunları Değerlendirme Yöntemi: Ev Yapımı Sabun Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Sabun Nasıl Yapılır
Eski, arta kalan ya da çok ufak kaldığı için kullanmak istemediğiniz sabunları çöpe atarak hem israf ediyor hem de maddi zarara uğruyorsunuz. Oysa bu sabunlarınızı geri dönüştürmek hatta biriktirerek yepyeni sabunlar yapabilmek mümkün: ev yapımı sabun! Peki ev yapımı sabun nasıl yapılır?

Birazdan sizlere anlatacağımız bu yöntemle sadece eski (artık) sabunları değerlendirme için değil, düz kalıp sabunlar satın alıp onlardan daha farklı sabunlar tasarlamak isteyecek hatta bunu bir hobiye dönüştüreceksiniz. Çünkü klasik dört köşe sabunları eriterek onlardan kendi tarzınıza uygun ve şirin görünümlere sahip sabunlar yapabilirsiniz. Üstelik yapımı da oldukça kolay. Kolay ve ilginç tasarımların hem göze hem de buruna hitap eden türlerinden diyebiliriz.


Öyleyse sabunlarınızı değerlendirme yöntemi olan ev yapımı sabunun nasıl yapılacağını kısaca anlatmaya çalışalım.

Öncelikle eski sabunlarımızı ya da satın aldığımız kalıp sabunları rendeliyoruz. Rendelediğimiz sabunları bir kaba koyduktan sonra içerisine su ilave ediyoruz. Su miktarı rendelediğiniz sabunun miktarına göre farklılık gösterebileceği için şöyle tarif edelim. Su seviyesi rendelenmiş sabunun üzerini birazcık geçecek. Ama çok fazla değil! (Bu güzel tasarım yöntemini öncelikle az miktarda sabunla deneyerek doğru sonuca kendiniz ulaşabilirsiniz.) Suyu ekledikten sonra 2-3 gün öylece bekletiyoruz. Ama arada sırada suyunu kontrol etmeli ve su çekilmeye başlamış ya da mevsim durumuna göre hızlı bir şekilde buharlaşıyorsa düzenli olarak su ekleyin. Ancak yine çok fazla eklememeye dikkat edin. (Erime işlemine geçmeden önce ise su eklemeyin. Yani bir sonraki aşamaya)

Ev Yapımı Sabun Nasıl Yapılır


2-3 gün bekleyen karışımımızı bir tencere boşaltıyoruz ve üzerine sıcak su ekleyerek mikserle karıştırıyoruz. Yeterli kıvama geldiğini anlamanız güç değil. Özellikle kek yapan hanımlar olarak :) Eğer sabununuza ekstra kokular eklemek isterseniz doğal esanslar katabilir ya da tarçın ya da kokulu baharatlarla destekleyebilirsiniz. Seçim ve hayal gücü sizin.

Ev Yapımı Sabun Nasıl Yapılır

Karışımımız macun kıvamına geldiğinde sabunumuzun almasını istediğimiz şekle göre bir kalıba yerleştiriyoruz. Sizler ilk denemelerinizde kek kalıplarını kullanabilirsiniz. Ardından sabunumuzu kurumaya bırakıyoruz ve tamamen kuruduktan sonra kendi tasarımınız olan sabunlar hazır hale gelmiş olacaktır.

Ev Yapımı Sabun Nasıl Yapılır

Aşağıdaki görsellerde farklı tasarımlara sahip ev yapımı sabunlara göz atabilir sizler de kendi özgün sabun tasarımlarınızı ve sabun kalıplarınızı yapabilirsiniz. Kendi tasarımınız olan bu kolay ve ilginç tasarımla marketlerde gördüğünüz güzel sabunlardan ve şekilli sabunlardan daha iyisini yapmak mümkün. Hijyenik günler!

Ev Yapımı Sabun Nasıl Yapılır

Ev Yapımı Sabun Nasıl Yapılır

Ev Yapımı Sabun Nasıl Yapılır

Ev Yapımı Sabun Nasıl Yapılır

Ev Yapımı Sabun Nasıl Yapılır


Güzel Tasarımlar YouTube Kanalı'na abone olarak yeni tasarım videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Gönder

Copyright © 2015 Güzel Tasarımlar