SON YAZILAR:

İlginç Tasarımlar

Saç

Kıyafet

12 Kasım 2015 Perşembe

Siyah Renkli Çantalarınızın Bakımı ve Temizleme Yöntemleri

Çanta Temizliği Nasıl Yapılır
Hanımların vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan çantaların ilk günkü gibi tertemiz kalabilmesi için temizlenmeye ihtiyacı vardır. Ancak çantalar özelliklerine göre farklı temizlik yöntemleriyle temizlenebilmekte. Yanlış temizlik yöntemi çok beğendiğimiz çantamızın mahvolmasına sebep olabilir.

Bu yazımızda türlerine göre özellikle siyah renkli çantalarınızı nasıl temizlemeniz gerektiğini anlatacağız. "Çantamı nasıl temizleyebilirim?", "Çantalar nasıl temizlenmeli?", "Süet çantalar nasıl temizlenir?", "Deri çantalar nasıl temizlenir?" ve "Kumaş çantalar nasıl temizlenir?" gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.SÜET ÇANTA BAKIM ve TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?Çanta Temizliği Nasıl Yapılır


Süet çantaların en büyük düşmanı bezlerdir. Evet, bez kullanılarak yapılan temizlik çantanızın mahvolmasına sebep olabilir. Bu yüzden kesinlikle süet çantalarınıza bezle müdahale etmeyin. Bunun için mutlaka süet fırçalarını kullanın.

* Süet fırçaların yumuşak ve sert kısımları vardır. Temizliğe başladığınızda yumuşak, daha sonra sert kısmını çantanıza uygulamalısınız.

* Süet fırçalarının da süet çantalarına zarar verme olasılığı vardır. Bu yüzden aynı bölgeye defalarca ve tek yönde uygulamak yerine farklı yönde kullanın.

* Eğer çantanıza anlık bir leke bulaşmış ise kurumasına fırsat vermeden ıslak bir havlu ile ve bastırmadan temizlememiz gerek.

* Elbette çantamızı kullanmadan önce koruyucu sprey ile koruma altına almayı unutmayın.


DERİ ÇANTA BAKIM ve TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?
Çanta Temizliği Nasıl Yapılır

Temizliği ince bir işçilik gerektiren ve en dikkatli şekilde temizlenmesi gereken çanta türleri deri çantalardır. Çünkü deri çantalar yanlış temizlik yöntemine maruz kaldıklarında renkleri solabilmekte ve deri özelliğini kaybetip kuruyabilmektedir. Öyleyse siyah deri çantalarınızı nasıl temizlemeniz gerektiğini maddeler halinde anlatalım.

* Öncelikle temizliği yapacağınız bez çok hafif nemli olmalı. Kirli, tozlu ya da lekeli deri çantalarınızı aşırı ıslak ve kuru bezlerle temizleme işleminden kaçınmalısınız.

* Deri çantalar güneşi sevmezler. Özellikle siyah renkli deri çantaların solmasına sebep olurlar. Bu yüzden ya ayrı bir kılıf içerisinde muhafaza etmeli ya da güneş ışığı alan yerlerden uzak tutmalısınız.

* Siyah renkli deri çantalarınızın aldığınız günkü canlılığını ve güzelliğini korumak için özel bakım yağları ile düzenli olarak yağlayabilirsiniz.

* Islak hava şartlarından, kar yağışı, yağmur gibi havalardan korumak ve bu hava şartlarından kaynaklanan lekelenme ve farklı renk tonlarıyla kötü bir görüntüye sebep olan durumlar için siyah deri çantaları özel cilalarla korumak ise en önemli koruma yöntemlerinden biridir.

* Çantanız cilalanmamış ya da bu yöntemi bilmeden böyle bir lekelenmeye maruz kaldıysanız kısa bir süre su buharına tuttuktan sonra nemli bir bezle sildikten sonra cilalayabilirsiniz.

* Eğer lekeler boya gibi ekstrem bir sebepten dolayı oluşmuşsa asla kendiniz temizlemeye kalkışmayınız ve en yakın kuru temizlemecinin yolunu tutun. Aksi halde lekeyi dağıtarak işin içinden çıkılmaz durumlarla karşılaşabilirsiniz.


KUMAŞ ÇANTA BAKIM ve TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?
Çanta Temizliği Nasıl Yapılır

Temizliği ve bakımı yönünden en çok tercih edilen çantalar kumaş çantalardır. Çünkü kumaş çantaları temizlemek diğer çantalardan daha kolaydır. Ama bu yöününün yanı sıra en çabuk kirlenen ve lekelenen çantalar da yine kumaş çantalardır.

* Kumaş çantalarınızı çamaşır makinesinde 30 derecede yıkayabilirsiniz. Ancak çantalarınızı başka kıyafetler olmadan yıkamanızı öneririz. Eğer çantanız siyah renkli ise siyah çamaşırlar için kullanılan deterjanları tercih etmeniz gerekecektir.

* Eğer leke kolayca çıkabilecek bir lekeyse yumuşak bir bezle silerek temizleyebilirsiniz.

* Tüm bunlara rağmen leke çıkmamışsa kuru temizlemeci yönteminden başka çareniz kalmamış demektir.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Gönder

Copyright © 2015 Güzel Tasarımlar