SON YAZILAR:

İlginç Tasarımlar

Saç

Kıyafet

27 Kasım 2016 Pazar

Yüz Şeklinize Göre En Uygun Saç Modelleri

yuz-seklinize-gore-sac-modelleri
Saç rengi, saç modeli ya da saç uzunluğu seçimleri birçok kadın için muamma olmuştur. Kimi kez tesadüf eseri kendilerine uygun saç modellerini yakalarken bir sonraki saç modellerinden hoşnut olmayabilirler. Elbette farklılık ve değişiklik güzeldir ve önemlidir. Ancak her yüz şekline uygun saç modelleri olduğunu muhakkak biliyorsunuzdur ya da duymuşsunuzdur. Yüzünüzün şekline uymayan bir saç modeli sizi olduğunuzdan daha kötü gösterebilmekte. Peki bunun için ne yapılmalı? Elbette öncelikle kendi yüz şeklimizin en olduğunu bilmemiz ve özümsememiz gerek. Hangi yüz şekline sahipsek ona uygun saç modelleri kullanarak şıklığınızı, zerafetinizi ve güzelliğinizi koruyabilirsiniz. Yalnızca saç modeli bu bağlamda yeterli bir kıstas değil bittabii... Teninize göre saç rengi seçmek de bu önemli konulardan biri. Keza saçınızın uzunluğu ve kısalığı da... Ancak biz bu yazımızda yüz şekillerine göre en uygun saç modellerini derledik. Sizler de sahip olduğunuz yüz şeklinize göre hangi saç modellerini uygulayarak kendinize yakıştırabileceğinizi öğrenebilir ve bu konuda daha dikkatli olabilirsiniz.

Bayanlarda tam 7 çeşit yüz şekli vardır. Bunlar; oval yüz şekli, yuvarlak yüz şekli, kare yüz şekli, kalp (heart) yüz şekli, uzun yüz şekli, üçgen yüz şekli ve elmas (diamond) yüz şekli...


yuz-seklinize-gore-sac-modelleri
Bu da demek oluyor ki kare yüz şekline çok yakışabilen bir saç modeli, yuvarlak yüzlü kadınlarda pek işe yaramayabilir. İşte sizlerin bazen hayatınızda, dizilerde, filmlerde bir şekilde karşınıza çıkan saç modellerini çok beğenmeniz ve kendinize uyguladığınızda çok da yakışmadığına şahit olmanız tam da bu yüzdendir. Dolayısıyla kendi yüz şeklinize göre saç modelleri denemeniz her zaman yararınıza olacaktır. Dilerseniz kadınların yüz şekline göre saç modelleri konumuzu her yüz tipine göre ayrı ayrı inceleyelim ve siz de kendi yüz şeklinize en uygun modelin ne olduğuna karar verin. Hazırsanız başlayalım.

Oval Yüz Şekline Sahip Kadınlar İçin Saç Modelleri
yuz-seklinize-gore-sac-modelleri
Oval yüzlü kadınlar yüz şekilleri içinde en geniş saç modeli uygulamaya müsait türde bir yapıya sahiptirler. Hani "Ne Giysem Yakışır" derler ya, işte oval yüzlü kadınlar da hangi modeli uygularlarsa uygulasınlar her daim güzel görünürler. Yani bayan saç modellerinin tümünü uygulamaları mümkündür. İsterlerse saçlarını serbest bıraksınlar, isterlerse toplasınlar, isterlerse de saçlarını ayırarak farklı saç modelleri denesinler. Bu konuda en özgür davranabilecek olan yüz şekline sahiptir oval yüzlü kadınlar. Ancak saçlarıyla yüzlerini kapatmamaya oldukça özen göstermeliler. Zira özgürlük de bir yere kadar. 😁

Kare Yüz Şekline Sahip Kadınlar İçin Saç Modelleri
yuz-seklinize-gore-sac-modelleri
Kare yüz şekline sahip kadınlar keskin ve köşeli yüz hatlarına sahiptirler. Dolayısıyla çene kısımları da köşelidir. Bu yüzden uygulayacağınız saç modelleri öyle olmalı ki, yüz hatlarınızı yumuşatmalı, köşeli hatlarınızı daha yuvarlak ve oval göstermelidir. Kare yüzlü kadınlar için en uygun saç modelleri daha çok kısa saç için saç modelleridir. Yani saçlarınızı kısa kestirmek sizin için oldukça önemlidir. Bunların dışında kahküllü saç modelleri ve küt saç modelleri yüzünüzü yumuşatacak ve o keskin yüz hatlarınızın ovalleşmesini sağlayacaktır. Ayrıca katlı kesimlerle yüz şeklinize uygun saç modellerini de deneyebilirsiniz.

Yuvarlak Yüz Şekline Sahip Kadınlar İçin Saç Modelleri
yuz-seklinize-gore-sac-modelleri
Yuvarlak yüz şekline sahip kadınlar için en önemli nokta yüzün daha uzun, ince ve oval görünmesini sağlayacak saç modellerinin denenmesidir. Yani yüzünüzün tamamen ön plana çıkarıldığı topuz ve at kuyruğu modelleri bu yüz şekline sahip kadınlar için asla önermeyeceğimiz saç modelleridir. Saçların ayrılarak yapıldığı saç modelleri tavsiye edeceğimiz bayan saç modelleridir. Keza dalgalı görünüme sahip saçların yanlardan serbest bırakılması ve elmacık kemiklerine dökülen perçemlerin kıvrıklığı sizi daha seksi bir görünüme kavuşturacaktır.

Üçgen Yüz Şekline Sahip Kadınlar İçin Saç Modelleri
yuz-seklinize-gore-sac-modelleri
Üçgen yüz şekline sahip kadınların en belirgin özelliği dar ve sivri bir çeneye sahip olmalarıdır. Yani yüzün ön planda olan kısmı çenedir. Bu yüz şekline sahip bayanların amacı da dikkati ve algıyı çeneden uzaklaştırmak olmalıdır. Dolayısıyla çenenin arka planda kalmasını sağlayacak saç modelleri üçgen yüzlü kadınlar için listenin başında yer almalı. Peki dikkat çeneden nasıl uzaklaştırılabilir ya da çenenin bu sivri görünümü nasıl saf dışı bırakılabilir. Bunun cevabı da dolgun ve hacimli saç modelleri uygulamaktan geçer. Saç uçlarına verilen hacim yüz şeklinin daha oval ve yumuşak görünmesini sağlayacaktır. Saçların çene hizasına gelen bölümlerinin dalgalı olması da çenedeki sivriliği yumuşatacak ve daha orantılı bir yüz görünümüne sahip olacaksınız. Uzak durmanız gerekenler ise, kısa saç, katsız kesimli saç modelleri ve düz saçlardır. Saçlarınızı mümkün olduğu kadar dalgalı saç modellerine alıştırın.

Kalp (Heart) Yüz Şekline Sahip Kadınlar İçin Saç Modelleri
yuz-seklinize-gore-sac-modelleri
Bu yüz şekline sahip kadınlarda ön plana çıkan detaylar alın ve çenedir. Alın çıkıklığını kahküllerle kapatmak yerine sağa ya da sola ayırarak yan perçemler kullanmanız şiddetli tavsiyedir. Zira kahküller alnınızın olduğundan daha açık ve çıkık olduğu izlenimini verebilir. Ancak yana yatırılan perçemler yüzü yumuşatacaktır. Çene konusunda bir önceki yüz şeklimizde (Üçgen Yüz) bahsettiğimiz gibi uzun ya da orta saç uzunluğu ile dalgalı saçlarla çene bölgesini yumuşatabilirsiniz. Çok kısa saçları kalp yüz şekline sahip kadınlar için asla önermiyoruz. (Çene yumuşatma yöntemi için "Üçgen Yüz Şekline Sahip Kadınlar İçin Saç Modelleri" yani bir üstteki yüz şeklinin açıklamasını okumanızı tavsiye ederiz.)

Uzun Yüz Şekline Sahip Kadınlar İçin Saç Modelleri
yuz-seklinize-gore-sac-modelleri
Bu yüz şekline sahip kadınların özelliği yüzlerinin uzun olmasıdır. Dolayısıyla bu uzunluğu bertaraf etmek, yüzün en boy oranını dengelemek için uygun saç modellerini uygulamaları gerek. Dolayısıyla dolgun / hacimli saçlar öncelikli tercih sebebiniz olmalı. Dalgalı ve hacimli saçlar yüzünüzün daha oval bir görüntüye sahip olmasını sağlayacaktır. Kısa saçlar yine uzun yüz şekline sahip kadınlar için asla önermeyeceğimiz şeydir. Kısa saç modellerinden kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü kısa saçlar yüzünüzün olduğundan daha uzun görünmesine sebep olacaktır. Alna düşen kahkülle birlikte düz saç modellerini de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Çünkü alnı kapatan saçlar yüzünüzün uzunluğunu kısaltacak ve daha oval görünmesini sağlayacaktır.

Elmas (Diamond) Yüz Şekline Sahip Kadınlar İçin Saç Modelleri
yuz-seklinize-gore-sac-modelleri
Elmas yüzlü kadınların en önemli özelliği elmacık kemiklerinin çıkık olmasıdır. Oval yüzlü kadınlar gibi onlar da epey şanslı bir yüze sahiptirler. Ancak elmacık kemiklerine düşerken kıvrılan saç perçemleri onlar için en ideal görünümü kazanmalarını sağlar. Saçları ayırarak kullanılan saç modellerinin tümünü gönül rahatlığıyla kullanabilirler.

"Kadınların Yüz Tiplerine Göre Saç Ayırma Yöntemleri" konusunu da incelemek için tıklayın!
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Gönder

Copyright © 2015 Güzel Tasarımlar