SON YAZILAR:

İlginç Tasarımlar

Saç

Kıyafet

31 Ocak 2019 Perşembe

Eski Eşyaları Değerlendirme Yöntemi - Patlamış Ampullerden Yapılan İlginç Tasarımlar

Eski Eşyaları Değerlendirme Yöntemi - Patlamış Ampullerden Yapılan İlginç Tasarımlar

eski, esya, patlamis, ampul
Eski eşyalardan geri dönüşüm tasarımlarına tam gaz devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda eskiyen fincandan mumluk nasıl yapılır konusunu işlemiştik. Eski eşyaları değerlendirme konusunda hevesli hanımlar! Bahsi geçen bir önceki yazımıza hala bakmadıysanız eğer bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz :) Bu yazımızda ise yine aynı derecede özgün ve şahane bir kendin yap geri dönüşüm projesi hakkında sizlere bilgi vereceğiz.


Eski eşyaları değerlendirmek yeni ürünler yapmak ev ekonomisine katkı sağlamanın yanı sıra dekoratif ürünler oluşturmak için de harika bir yöntem. Eski ev eşyalarını kendin yap yöntemi ile değerlendirmek günümüz uğraşlarında ön planda. Özellikle bayanların tercih ettiği eski eşyaları değerlendirme yöntemleri ile para harcamadan ya da çok küçük bütçeler ile harika tasarımlara imza atıyorlar.

Çevre kirliliğinden, atıklardan, çöplerden hepimiz şikâyetçiyiz değil mi? Çöpten arındırılmış bir çevre yaratmak için atıkları değerlendirmek, günlük çöp miktarını azaltmak ve çöplerin doğru yere atılması büyük önem taşıyor. Atıkları değerlendirmek için birçok yöntem geliştirmeye çalışıyoruz. Okullarda, iş yerlerinde, sokaklarda vs çöp kutularının yanına geri dönüşüm kutuları eklemek bahsettiğimiz yöntemlerden sadece biri. Türkiye’de kişi başı üretilen günlük çöp miktarının ortalama 1,17 KG olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik bu çöplerin büyük bir kısmını ise geri dönüşebilen ürünler oluşturmakta. Peki, doğal çöplerin dışında atılan atıkların içerisinde kullanılabilir durumda olan çok fazla ev eşyası olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu kadar çok atık olmasının sebebinin insanların bu atık malzemelerden neler yapılabilir konusunda bilgisinin olmayışı olduğunu düşünüyorum. Bu sebepten dolayı da geri dönüşüm, kendin yap, eski eşyaları değerlendirme adına bütün projeleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

eski, esya, patlamis, ampul
Eski eşyaları değerlendirme yöntemlerinden en tatlısını sizlerle paylaşacağım:) İnsanın hayal gücünü çok farklı boyutlara taşıyabilecek olan bu proje, çocuklarınızla da yapabileceğiniz ve onların da hayal gücünü geliştirebileceği çok özel tasarımlardan biri olacak. Eski eşyalardan ilginç tasarımlar yapmak çocuklarınızla vakit geçirmenizin yanı sıra oldukça eğitici ve öğretici oluşuyla da keyfinizi yerine getirecek:)

Evet hanımlar! Eğer hazırsak yavaş yavaş eski eşyaları değerlendirme yöntemi olan patlamış ampullerden yapılan ilginç tasarımlar hakkında bilgi vermeye başlayalım. Patlamış ampuller nasıl değerlendirilir? Dediğinizi duyar gibiyim. Hiiçç merak etmeyin! Patlayan ampulleri değerlendirme yöntemleri hakkında örneklerle detaylı açıklamalarda bulunacağız.

Patlayan ampulleri saksı olarak değerlendirebileceğinizi biliyor muydunuz? Tasarladığınız ampul saksıları dekoratif olarak şahane görüntüsü nedeniyle evinizin en güzel köşesini kapacak cinsten bir tasarım. Patlayan ampullerden saksı yapmak için görsellerimiz ile sizlere detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

eski, esya, patlamis, ampul
İlk olarak patlayan ampul için pense yardımı ile ampulün uç tarafındaki yuvarlağı söküyoruz. Daha sonra siyah noktayı yavaşça çıkarıyoruz.

eski, esya, patlamis, ampul

Daha sonra patlak ampul içindekileri çıkartıyoruz. Sadece patlamış ampulün cam kısmı kalacak şekilde içindekilerin tamamını boşaltıyoruz.

eski, esya, patlamis, ampul

Sadece cam kısmı kalan patlamış ampulün demir olan kısımlarından tel veya ip ile sıkıca bağlıyoruz. Ampulü bir yere asmak istiyorsak bu işlemi yapabiliriz. Asarak kullanmak istemeyenler iple bağlamak zorunda değiller.

eski, esya, patlamis, ampul

Yaptığımız ampul saksı içerisine çiçeklerimiz yerleştirip suyunu da ekledikten sonra ampul saksısı artık hazır. İlginç tasarım ampul saksılarını ister duvarınıza asın ister masa üzerinde kullanın. Dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz patlamış ampulden yapılan saksılar evinize şıklık ve görsellik katacak.

eski, esya, patlamis, ampul

Gördüğünüz gibi patlamış ampulleri değerlendirmek oldukça kolay bir iş. Aynı yukarıda bahsettiğimiz gibi patlamış ampulü sadece cam kısmı kalacak şekilde ayarladıktan sonra içerisine toprak koyarak çiçek yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

eski, esya, patlamis, ampul

Görseldeki harika ampul saksılarını sevdiklerinize hediye ederek sıradışı bir hediye etmiş olmak şahane bir fikir değil mi?

eski, esya, patlamis, ampul

Sehpalarınıza, konsolunuza hatta çalışma masanıza dekoratif ve estetik bir görüntü sağlayacak yeni bir tasarımdan bahsedelim. Patlamış ampulden dekoratif süs eşyası yapmak hayal gücümüzü geliştirecek güzel yöntemlerden biri. Peki sadece kırtasiyelerden bile bulunabilecek rafya ipi ve yapışkan malzeme ile yapılan dekoratif ama bir o kadar da ilginç tasarıma göz atmak ister misiniz?

eski, esya, patlamis, ampul
Hepimizin tatile gittiğinde mutlaka sahilde yaptığı keyifli bir iş vardır. Neden bahsettiğimi anlamış gibisiniz :) Evet deniz kabuğu toplamak! Topladığımız bu deniz kabuklarını, irili ufaklı ilginç şekilli taşları ve kumları patlamış ampullerin içine yerleştirerek harika bir dekor ürünü elde edebilirsiniz. Buyurun inceleyelim.

Eski ampul ve atılacak ampul kullanılarak yapılan ve geri dönüşüm olarak yorumlanan ilginç tasarımlar yaratmak oldukça basit uğraşlar gerektirir. Kendinizi yormadan ve keyifle yapabileceğiniz bu eşsiz tasarımlar sayesinde yorulmadan başarmanın keyfini süreceksiniz. Uçan balon temalı tasarımlar, sanki sizi balonun içindeymişsiniz gibi hayal dünyasına sürükleyip Kapadokya’da keyifli bir yolculuğa çıkaracak türden olmuş :) Haydi buyurun, patlamış ampullerden uçan balon yapımı ile ilgili görselimizi görelim.
eski, esya, patlamis, ampul


Eski ampuller ile geri dönüşüm nasıl yapılır? konumuz için açıklamalarımızı tamamladık. Emek vererek hazırlanan ve oldukça şık görünen eski ampullerden yapılan dekorasyon aksesuarları evinizin başköşesinde yerini alacak ve oldukça dikkat çekecek. Dekorasyon fikri ile tasarlanan ve kullanılan patlamış ampulleri artık atmak yerine boyalar, teller ve renkli renkli boncuklar kullanılarak etkin bir hale getirebileceksiniz.

Haydi hanımlar iş başına :)

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Gönder

Copyright © 2015 Güzel Tasarımlar