SON YAZILAR:

İlginç Tasarımlar

Saç

Kıyafet

24 Ocak 2019 Perşembe

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme - Fincandan Yapılan İlginç Tasarımlar

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme - Fincandan Yapılan İlginç Tasarımlar

fincan, mum, degerlendirme, yontemi
Mutfağımızın eksikleri hiç bitmiyor değil mi? Her gün bir parça eşya alsak dahi sürekli eksiklerimiz oluyor. Oysa ki mutfağımızın dolaplarını şöyle bir kurcalasak kullanmadığımız, alıp bir köşeye attığımız veya modasının geçtiğini düşündüğümüz bir sürü eşyanın var olduğunu göreceğiz. Eskiyen eşyaların çoğunu kıyamadığımız için bazılarını da hatırası olduğundan saklarız. Atmaya kıyamadığımız eski mutfak eşyalarını değerlendirmek hiç aklınıza geldi mi?


Eskiyen eşyaların dolaplarda yer kaplamasına, kalabalık etmesine ve orada eskimeye bırakılmasına göz mü yumacağız? Peki bu kullanılmayan eski eşyalar nasıl değerlendirilir? İşte bu yazımızda oldukça kolay ve bütçeye uygun tasarımlar hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Bütün hanımların düşüncesi aynıdır. Mutfak eşyalarımızın kimisi kırıktır, kimisinin modası geçmiştir, kimisi de kullanmaktan pek hoşlanmadığımız için rafların en arkasındaki yerini almıştır. Eskiyen mutfak eşyalarını küçük dekoratif dokunuşlarla oldukça ilgi çekici ve otantik ürünler haline getirmeye ne dersiniz?

Atmaya kıyamadığınız eski mutfak eşyalarını değerlendirmek hem sizi eğlendirecek hem de bu ilginç tasarımlar sizde hobi haline gelecek. Biz hanımlar için evimizin en çok kullanılan bölümü mutfaktır. Dolayısıyla mutfaktaki eşyalar diğer odalardaki eşyalara nazaran daha çok kullanılan ve çabuk eskiyen cinstendir. Bu nedenden dolayı eskiyen mutfak eşyalarını değerlendirmek için en güzel yöntem ‘hayal gücü’ dür. Hayal gücümüzü ve birazcık da el becerimizi kullanarak eski eşyalardan ilginç tasarımlar yapmak oldukça keyifli olacak :)

Yazımızda sizlere eski mutfak eşyalarını değerlendirmek adına yapılan mükemmel bir geri dönüşüm tasarımı hakkında bilgi vereceğiz. Eskidiğini düşündüğünüz veya modasının geçtiğini düşündüğünüz porselen bardaklar nasıl değerlendirilir? Almış olduğunuz Türk kahvesi fincanlarınızın kırılıp takımınız bozulduğunda kalan sağlam fincanları nasıl değerlendiriyorsunuz? Ya da modasının geçtiğini düşündüğünüz fincanlarınızı? Sakın atmayın! Eski porselen bardakları değerlendirme yöntemi için harika bir önerim olacak.

Evett hanımlar! eski mutfak eşyalarını değerlendirmek adına yapılan en beğendiğim ilginç tasarımlardan biri eski porselen bardaklardan mumluk yapımıdır. Sadece porselen bardaklardan değil, eski bardakları ve eski fincanları mumluk olarak değerlendirebiliriz. Yapımı oldukça kolay olan bu tasarım aynı zamanda bütçemize de dost. Bardak içine mum nasıl yapılır? Mum yapmak için gerekli malzemeler nelerdir? Diye düşünmeye başladığınızı duyar gibiyim :)

Evimizdeki eski bardakları değerlendirmek isteyen hanımlar gerekli malzemeleri açıklamaya başlıyorum hazır mısınız? Kokulu veya kokusuz mum olarak tercih tamamen size kalmış. Çay fincanı ile kokulu mum nasıl yapılır? Haydi buyurun başlıyoruz.

Öncelikle fincanımızı alıyoruz. İlla fincan olacak diye bir şey yok. Bardak veya mum yapmak için kullanabileceğimiz herhangi bir eşya da olabilir. El yapımı muma koku verecek olan beğendiğiniz kokulu yağ, balmumu, mum fitili, ahşap veya kurşun kalem de olabilir 2 parça çubuk, çubukların sıkı durması için lastik ve eldiven, makas, bıçak vs gibi ihtiyacımız olan ufak tefek malzemeler.

Yukarda bahsettiğimiz malzemeleri edindikten sonra artık çay fincanı ile kokulu mum yapmaya koyulabiliriz.

fincan, mum, degerlendirme, yontemi
Balmumu kalıbımızdan bir miktar ince ince doğruyoruz. Daha sonrasında bu balmumu Daha sonrasında bu balmumu parçalarınızı sıvı haline getirmemiz gerekecek.

fincan, mum, degerlendirme, yontemi
Kesilen balmumu parçalarını görselde de göreceğiniz gibi cam bir kabın içine alın ve bu kabı da su dolu bir tencere içine koyun. Daha sonra keyifle erimesini bekleyin. Seçeceğiniz cam kabın sıcaklığa dayanıklı olmasına dikkat etmeyi unutmayın!

fincan, mum, degerlendirme, yontemi
 Almış olduğumuz fitili mum yapımı için tercih ettiğimiz eşyanın tam merkezine yerleştirin. Biz sizler için kahve fincanında olan görseli tercih ettik. İki çubuğu veya kurşun kalemi lastik ile tutturduktan sonra fitili her iki çubuğun arasında kalacak şekilde sıkıştırın.

fincan, mum, degerlendirme, yontemi
Bu arada balmumu erimiş ve fincana dökülmeye hazır hale gelmiştir bile. Yavaşça balmumunu fincanımıza döküyoruz. Bu işlemden hemen sonra eğer kokulu mum yapmak istiyorsak balmumunun sertleşmesini beklemeden direk kokulu yağımızdan birkaç damla balmumuna damlatıyoruz.

fincan, mum, degerlendirme, yontemi
Eğer kokusuz olsun isterseniz sadece balmumunun sertleşmesini 10 dakika bekledikten sonra fitilin fazla kısmını kesiyoruz veee çay fincanı ile yapılan mumluk tasarımımız kullanıma hazır. Ellerinize sağlık :)

fincan, mum, degerlendirme, yontemi
Eski fincanlardan sadece mumluk olarak yararlanmanın dışında eski fincanlardan saksı yapımı da hem görsel olarak bayılacağınız harika bir tasarım. Toprakla uğraşarak hem rahatlayacak hem de çok keyif alacaksınız. Eski fincanın dışında eski kaselerden saksı yapımı da oldukça güzel bir çalışma. Fincanların içine toprakları koyduktan sonra kaktüs, sukulent gibi çiçeklerinizi yetiştirebilirsiniz. Eski fincandan saksı yaparak yetiştirdiğiniz kaktüsleri bilgisayarınızın yanına koyarak hem radyasyondan kendinizi korumuş olur hem de görsel olarak içiniz açılmış olur :)

Eski fincanlardan mutfak lambası olarak tasarlanan ilginç tasarımlar da mevcut. Mutfağımızda oldukça estetik görüntü yaratan bu tasarım denemeye değer bence.

fincan, mum, degerlendirme, yontemi

Haydi hanımlar! İşe koyulmaya başlayalım o halde :)
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Gönder

Copyright © 2015 Güzel Tasarımlar