SON YAZILAR:

İlginç Tasarımlar

Saç

Kıyafet

21 Ocak 2019 Pazartesi

Eski Tişörtten File Pazar Çantası Yapımı - Eski Kazaktan Çanta Yapımı

Eski Tişörtten File Pazar Çantası Yapımı - Eski Kazaktan Çanta Yapımı

file, canta, poset, kazak, tisort
01.01.2019 itibariyle ülkemizde artık plastik poşet uygulamasına geçildi. Artık ülkemizde naylon poşetlere sahip olmak için ücret ödemek gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlediği poşet ücretleri üstelik her sene güncellenecek. Çevre duyarlılığı açısından tamamen piyasadan kaldırmanın yerine ücretli hale getirilerek naylon poşet kullanımını en aza indirgemek hedeflenmiş. Çevre duyarlılığı için önemli bir karar olmasına karşın marketler bu duruma oldukça seviniyor. Şu anda bir poşet 25 kuruşa satılıyor. Markete hazırlıksız giden müşteriler mecburen bu poşetlerden satın almak zorunda kalıyor. Üstelik marketler taş atıp kolu yorulmadan kazanç elde etmiş oluyorlar.  Alışveriş poşetlerinin ücretlerinden haksız kazanç sağlayacak olmaları ayrı bir tartışma konusu yaratıyor.


Plastik poşet kullanımının azaltılması için alışveriş çantalarının kullanımının önerilmesi de uygulamaya getirilen çözümler arasında. Tüketiciler alışveriş yaparken tekrar kullanımlık poşet, çanta, tekerlekli alışveriş arabaları, file poşetler vs kullanarak alışverişlerini naylon poşet kullanmadan tamamlayabilir hatta naylon poşete ücret bile ödemek zorunda kalmayabilir. 25 kuruş gibi cüzi bir miktar da olsa neden çevreye zararı olan naylon bir poşete para ödeyelim ki?

Bütçesini düşünen hanımlar! Sizlere her yönden karlı olabileceğiniz bir teklifle karşınızdayız. Eski eşyalarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Mesela modelinden sıkıldığınız kazaklarınızı, dar gelen tişörtlerinizi, eski kot pantolonlarınızı vs değerlendirmenin harika bir yolu var. Eski kazak ve eski tişörtlerden alışveriş poşeti yapmaya ve bütçemize katkıda bulunmaya ne dersiniz?

Bahsetmiş olduğumuz gibi 2019 yılında alışveriş poşetlerinin ücretli olması, bütçesini ve çevreyi düşünen insanları çevreye duyarlı farklı fikirler üretmeye yöneltmiş durumda. Hem bütçemiz zarar görmesin hem çevremiz kirlenmesin istiyoruz. İşte bunun için de eskiyen eşyalarımızı değerlendirerek harika alışveriş poşetleri yapmakla işe koyulabiliriz.

Keşke eskileri hiç atmasak değil mi? Eski kazakları değerlendirmek ve eski tişörtleri değerlendirmek oldukça zahmetsiz ve hiçbir ücret ödemeden yapabileceğimiz bir uygulama. Eski tişörtten Pazar çantası yapmak daha çok tercih ediliyor. Çünkü tişörtlerin kumaşları daha ince olduğundan kumaş yapısı gereği eski tişörtten file Pazar çantası yapmak oldukça kolay ve zahmetsiz bir tasarım. Eski tişörtten pazar çantası yapmak için izleyeceğiniz yol oldukça basit. Hadi gelin eski tişörtlerden poşet yapımı ve eski kazaklardan poşet yapımı hakkında bilgiler vermeye başlayalım.

file, canta, poset, kazak, tisort
Eski tişörtten çanta yapımı için öncelikle tişörtü alıyoruz. İlk olarak tişörtün kollarını kesiyoruz.

file, canta, poset, kazak, tisort
Daha sonra yaka kısmını kesiyoruz. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra tişörtü ters çeviriyoruz.
file, canta, poset, kazak, tisort
Sonrasında alt kısmını 2-3 cm aralık bırakarak alt kısmın sonuna kadar kesiyoruz.

file, canta, poset, kazak, tisort
Daha sonra bir alttan bir üstten alarak düğümlüyoruz. Tekrar tişörtü tersini çeviriyoruz.

Vee alışveriş çantamız (poşetimiz) hazır. Oldukça kolay ve kullanışlı olan bu tasarımımızla para harcamadan alışveriş poşeti (çantası) sahibi olduk bile :)

file, canta, poset, kazak, tisort

Aynı yapım şekli ile eski kazakları değerlendirerek alışveriş çantası yapabiliriz. Eski kazaktan çanta yapmak için izleyeceğiniz yol yukarda anlattığımız eski tişörtten çanta yapımı ile aynı yöntemleri içermektedir. Yapım aşamaları için bir üst kısmı tekrar okumanız gerekecek olup malzeme için de eski tişörtleri değerlendirmek yerine eski kazakları değerlenmiş olacaksınız.

file, canta, poset, kazak, tisort

Söylemiş olduğumuz gibi eskiyen eşyaları değerlendirmenin en ucuz ve en zahmetsiz işlerinden biridir çanta – poşet yapımı. Çanta (poşet) yapımı sadece eski kazakları değerlendirmek veya eski tişörtleri değerlendirmek ile değil de eski kotları ve eski etekleri bile değerlendirerek yapılabilecek bir tasarımdır.
file, canta, poset, kazak, tisort
Üstelik daha önce de söylediğimiz gibi hiç para harcamadan alışveriş poşeti veya alışveriş filesi sahibi oluyorsunuz. Ayrıca sürekli kullanabileceğiniz bir çanta olması da cazibesini oldukça artırıyor.

file, canta, poset, kazak, tisort
Eskimiş kot pantolondan çanta yapımı da oldukça kolay ve zahmetsiz bir tasarım. Eski kot pantolonlarınızı değerlendirerek çanta yapabilir hatta yapmış olduğunuz tasarımınızı market alışverişleriniz dışında günlük hayatınızda da rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Eski kot pantolonları değerlendirmek yine hiçbir ücret harcamadan yapabileceğiniz çok basit bir tasarım olacak.

file, canta, poset, kazak, tisort
Yazımızda bahsettiğimiz gibi eskiyen eşyaları değerlendirmenin birçok yöntemi var. Bahsettiğimiz yöntemleri deneyerek hem eğleneceğinizden hem de bütçenizi yormadan günlük harcamalarınıza destek olacağınızdan eminiz :) Haydi hanımlar iş başına..

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Gönder

Copyright © 2015 Güzel Tasarımlar