SON YAZILAR:

İlginç Tasarımlar

Saç

Kıyafet

23 Şubat 2019 Cumartesi

KURUYAN VE YIPRANAN SAÇLAR İÇİN SAÇ BAKIMI EVDE DOĞAL SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

evde, dogal, sac, bakim
KURUYAN VE YIPRANAN SAÇLAR İÇİN SAÇ BAKIMI
EVDE DOĞAL SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Kış aylarında soğuğun etkisiyle vücudumuzda yıpranmalar olur. Sıcak soğuk etkisiyle yaşanan bu yıpranmalar için kış aylarında çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Vücudumuzun her yerinin ayrı ayrı bakıma ihtiyacı vardır. Ancak saçlarımız özel bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Çünkü saçlarımız güzelliğimizi tamamlayan en özel parçadır. Bu nedenle saç bakımı hayatımızda önem arz eden konuların başında gelir. İşte bu yazımızda evde saç bakımı nasıl yapılır sorusuna ışık tutacağız.

Kış aylarında soğuklardan etkilenen cildimizin nemlendirici kremler, bakım losyonları vs kullanarak pamuk gibi olmasını sağlıyoruz. Ancak saçlarımız! Cildimize nazaran saçlarımız sıcak-soğuk etkisi, fön, saç yıkarken su sıcaklığı vs gibi birçok nedenden ötürü saçın nem dengesi bozulmaktadır. Yıpranan saçlar için nem takviyeleri hayati önem arz etmektedir. Tabi bu nem takviyesinde saç bakımının etkisi çok önemlidir.

Saç bakımı yaptırmak için kuaförlere gidip çok para harcamaya artık son! Evde doğal saç bakımı yapmak düşünüldüğü kadar zor değil. Peki doğal saç bakımının püf noktaları nelerdir dediğinizi duyar gibiyim. Hiç merak etmeyin! Bu yazımızda sizler için evde doğal saç bakımı nasıl yapılır detayları ile anlatacağız.

Saç bakım kürleri hakkında bilgi vermeden önce saçlarınız için bazı tavsiyelere göz atalım. Saçların sıcak su ile yıkanması saçlara zarar verir. Bu nedenle saçlarımızı ılık su ile yıkamalıyız. Saç üzerinde ve saç diplerinde yer alan asit saçımızdaki koruyucu tabakayı erittiğinden saçlarımızı sıcak su ile yıkamamamız gerekir. Ayrıca sıcak su ile saç yıkamak saç diplerinin kurumasına ve saç diplerinde kaşıntılara sebep olmaktadır. Saçlarımızda bazı deri hastalıkları var ise örneğin (sedef, egzama gibi) doktor önerisi ile kükürt ve katran içeren şampuanlardan kullanmanız saçlarınıza iyi gelecektir.

evde, dogal, sac, bakim
Saçlarda dökülmeler çok ise vitamin eksikliği olabilir. Peki saçlarda vitamin eksikliği saçı nasıl etkiler? B12 vitamini saç köklerimizi beslerken, B1 ve B6 eksikliği saç dökülmesinin bir numaralı sebebidir. A vitamini eksikliği saçlarda kepek ve kırılmaya yol açarken C vitamini ise saç köklerini güçlendirerek saçların sağlıklı uzamasını sağlar.


Bahsettiğimiz gibi kışın soğuk havalar ve rüzgarın etkisiyle saçlarımız yaz aylarına nazaran daha çok kurur. Özellikle kış aylarında saç bakımı yapmak hem kendinizi iyi hissetmenize hem sağlıklı saçlara kavuşmanıza sebep olacaktır. Kış aylarında genellikle kapalı mekanlarda bulunduğumuz için ve bu mekanlarda ısıtıcılar olduğundan havanın nem oranı azalır. Azalan nem saçların kurumasına yol açar. Kuruyan saçlara bakım yapmak saçlardaki nem oranının artmasına katkı sağlar.

evde, dogal, sac, bakim
Kuruyan ve yıpranan saçlara bakım yapmak üstelik evde saç bakımı yapmak oldukça basit bir yöntem. Ayrıca çok küçük bütçeler ile hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Üstelik hazırladığınız saç bakım kürlerini birine ihtiyaç duymadan kolayca saçınıza uygulayabilirsiniz. Uygulanan saç bakım kürleri sayesinde kuruyan ve yıpranan saçlarınızın parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayacaksınız.

Saçlara parlaklık vermek ve saçı beslemek için yapılması gereken saç bakım kürü için malzemeler,

1. Yumurta akı
2. Zeytinyağı
3. Bal
4. Saç bonesi (saç boneniz yok ise naylon poşette kullanılabilir)

evde, dogal, sac, bakim
Bir yumurtanın akına bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir miktar balı ekleyip macun kıvamına gelene kadar çırpıyoruz. Hazırladığımız karışımı nemli saça ve saç derimize sürüyoruz. Saç bonemizi takıp 30 dakika kadar dinlendiriyoruz. Ardından soğuk su ile saçları yıkayıp şampuan uygulayarak iyice duruluyoruz.


Saçlara gerekli olan nemi sağlamak ve saçlara ışıltı vermek için hazırlanacak saç bakım kürü için malzemeler,

1. Katı Hindistan cevizi yağı
2. Saç bonesi (saç boneniz yok ise naylon poşette kullanılabilir)
3. Saç şampuanı

evde, dogal, sac, bakim
Katı Hindistan cevizi yağını cezvede ısıtıp ılık hale getirin. Saçlara kökten uca doğru ılık hindistan cevizi yağı sürün. Biraz masaj yapıp bone takarak 30 dakika boyunca dinlendirin. Daha sonra şampuan ile yıkayıp saçlarınızı durulayın.

Saçların yumuşak, parlak ve nemli olmasını sağlayan saç bakım kürü için malzemeler,

1. Elma sirkesi
2. Su
3. Şampuan

evde, dogal, sac, bakim
Elma sirkesi ve su eşit oranda karıştırılır. Saçlar şampuanladıktan sonra saç derisine ve saça masaj yaparak uygulanır. Birkaç dakika beklendikten sonra soğuk su ile yıkanır.


Saçlarda kepek için yapılması gerekenler?

İki su bardağı ılık su ile iki çorba kaşığı bal karıştırılır. Sprey şişeye hazırlanan karışım konulur. Banyodan sonra saçlarınıza bu spreyi sıkın. 5 dakika kadar kafa derinize masaj yapın. 15 dakika boyunca bekleyin. Ilık su ile durulayın ve haftada 1 kez bunu uygulayın. Bal kepeği yok eder, saç dökülmelerini önler kırık ve yıpranma var ise saçı onarır, nemlendirip parlaklık kazandırır.

evde, dogal, sac, bakimHaydi hanımlar! Evde doğal saç bakımı için işe koyulma vakti :)

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Gönder

Copyright © 2015 Güzel Tasarımlar